Mýty, lži a nepravdy. To je bohužel čím dál častější obsah příspěvků na sociálních sítích. Vyjadřovat se totiž může každý, a to i ten, kdo o tématu nic neví. Aktuálně to schytává Olomouc kvůli neznalosti dopravních značek.
Karavanisté se ve svých skupinách často považují za zkušené řidiče s právem radit ostatním. Moje čerstvá zkušenost z návštěvy autoškoly ale ukazuje, že naprostá většina dlouholetých řidičů dopravní značky nezná – a to se bavíme o věkové skupině 30-60 let! Ani to jim ale nebrání šířit kolem sebe nepravdy a poskytovat ostatním mylné inormace s jediným argumentem „už mám přece něco najeto“.
Myslíte si o sobě, že značky dobře znáte? Schválně si to zkuste v tomto volně dostupném testu ze silničního zákona. Třeba tady: https://etesty2.mdcr.cz/ro/DLArea/Index?id=5
Aktuálně to kvůli tomu schytává Olomouc. Historické město s množstvím zajímavých památek, krásným náměstím s vánočními trhy, řadou dobrých restaurací i vyhlášenou zoologickou zahradou na Svatém Kopečku, který je městskou částí Olomouce.
Vjezdy do města totiž lemuje tato značka:
Značka je tam už léta, při každém dotazu na parkování obytných aut se ale na sociálních sítích objevují stále stejné nesmysly:
- Karavanisty v Olomouci nechtějí, protože tam dělají binec
- V Olomouci je plošný zákaz parkování karavanů
- Ve městě s obytňákem nesmíte stát přes noc
…a různé variace tohoto mýtu. Mimochodem stejnou značku má také Praha a spousta měst v celé Evropě.
Takže co značka „Zóna zákazu stání“ s vyznačenými typy vozidel znamená?
Značka IZ8a označuje zónu, na kterou se daný zákaz vztahuje. Ruší se tím pravidlo, že značka platí jen po nejbližší křižovatku. V tomto konkrétním případě značka platí na celé území města, tedy i na všechny městské části včetně zmíněného Svatého Kopečku.
Můžu s obytným autem nebo karavanem parkovat v Olomouci?
ANO, můžete! Tato značka totiž říká, že s vyznačenými vozidly nesmíte ve vyznačeném čase stát na veřejných komunikacích. Můžete ale parkovat na jakémkoli parkovišti, soukromém pozemku či jinak označeném místě.
Co k tomu říká Městská policie Olomouc?
„Pro nákladní automobily, jejichž celková hmotnost přesahuje 3,5 tuny, obytné přívěsy, obytné automobily, autobusy a traktory, platí v době od 22.00 hodin do 06.00 hodin zákaz stání na komunikacích na území města, který je na příjezdech do města vyznačen příslušnou dopravní značkou IZ8a. Stání těchto vozidel je možné na odstavných plochách a komunikacích k tomu účelu vyhrazených a vyznačených dopravním značením.
Pravda? V Olomouci na parkoviště nebo stellplatz
Skutečná situace je tedy taková, že s vyznačenými vozidly musíte v uvedeném čase parkovat na určených místech – nejčastěji parkovištích. Nebo třeba u kamaráda na dvorku. Můžete stát i v ulicích, pokud jsou na nich vyznačena parkovací místa. Situace tedy rozhodně není tak žhavá, a že o karavanisty Olomouc nestojí, je názor vycucaný z prstu.
Mnoho parkovišť v Olomouci nabízí i blízko centra parkování přes noc zdarma, pokud byste chtěli využít místo se zázemím, nabízí se i přímo pod Svatým Kopečkem nově vybudovaný STPL Svatý Kopeček, který můžu osobně doporučit jako příjemné výchozí místo pro poznávání Olomouce na kolech, pěšky i MHD.
Text: Jan Bordovský
Foto: Městská policie Olomouc