Prodeje obytných automobilů a karavanů rostou závratým tempem a spolu s nimi i počet uživatelů, kteří na svých vozidlech potřebují provést předprodejní přípravu, montáže doplňků nebo klasický servis ojetin či havarovaných vozů. Německý pracovní trh se tomu přizpůsobí a nabídne speciálně vyškolené automechaniky pro obytné vozy. Pro tamní karavaning je to zásadní okamžik.
Obytné automobily obsahují čím dál bohatší a složitější výbavu, která vyžaduje zkušené a vyškolené servisní techniky. Pracovní trh ale nic takového nenabízí, a takoví lidé pak u prodejců a v servisech karavanů citelně chybí. Logicky si ani žádný zákazník nepřeje, aby se technik zaučoval zrovna na jeho autě.
Německý svaz karavaningového průmyslu (CIVD) a Svaz firem působících v oboru servisu automobilů a karoserií (ZKF – tento svaz má členskou základnu 3 200 firem) se proto dohodl na vytvoření specializovaného školícího programu „Technologie obytných automobilů a karavanů“. Pro průmysl by to měla být obrovská výhoda, protože by se již vyškolení zaměstnanci dostali nejen do prodejní a servisní sítě, ale také na výrobní linky.
V Německu chybí v servisech a na výrobních linkách obytných vozidel každý rok asi 300 zkušených zaměstnanců. Školící program, v němž se uchazeči naučí vedle klasických servisních úkonů také důkladné znalosti plynoinstalace, sanitární techniky či elektronice nástavby, ale například i práci se dřevem, laminátem a dalšími materiály využívanými u moderních karavanů.
Jedná se o velmi zajímavý počin, kdy soukromé instituce reagují na požadavky trhu a samy přichází s odborným řešením. Upřímně, takový výuční obor „automechanik obytných vozidel“ by ani u nás vůbec nebyl špatný.
Autor: Jan Bordovský via CIVD