Sport a outdoorové aktivity ke karavanům neodmyslitelně patří, a jestli je pro karavanisty nějaký sport doslova typický, je to cyklistika. Ať už se jedná o pohodové vyjížďky mezi vinicemi nebo sportovní jízdu po alpských serpentinách, kolo nebo elektrokolo dnes s sebou na cesty vozí téměř každý.
Dnes se proto podíváme zblízka na nejmodernější model cyklistické navigace Garmin Edge 1050, který vás může na výletech provázet, navigovat, zaznamenávat vaše oblíbené trasy nebo i trénovat a měřit váš pokrok. Garmin Edge je totiž počítačem se vším všudy. Musím přiznat, že jízda s ním je opravdu návyková, a ne nadarmo je mnozí uživatelé označují za nejlepší cyklopočítač na trhu.
Pohodáři ocení, pro výkonnostní cyklisty skoro povinnost…
Cestuji většinou s malými dětmi, takže na výkonnostní sport jsem dávno rezignoval a veškeré venkovní aktivity si užívám spíše v rekreačním tempu. Protože ale více jak deset let používám sportovní hodinky Fénix od Garminu, baví mě jejich nenápadná motivace k pohybu a rád si porovnávám svou fyzičku. Kvalitní cyklopočítač je pak v podstatě přirozenou nástavbou celého ekosystému.

Garmin Edge dává na kole smysl i proto, že za jízdy často používám mapy, často někde bloudím – hlavně na nových trasách všemožné po Evropě, ale zároveň nerad pořád vytahuji z batohu mobil. Při návratu domů pak oceňuji záznamy všech tras a navštívených míst, kdy ty zajímavé si rovnou ukládám jako tip na příště.
Nechtěl bych se v této recenzi pouštět do příliš podrobného pitvání všech funkcí nového Edge 1050, je jich totiž bezpočet a jejich využití roste tím více, čím více je pro vás cyklistika sportem. Pojďme se podívat spíše na to, kdy dává tento cyklopočítač smysl na cestách s karavanem. Tehdy je totiž Garmin hlavně chytrým průvodcem na vyjížďkách v neznámém terénu.
Výborný displej, podrobné mapy a baterie na několik vyjížděk
Ze speciálky Garmin Brno si k recenzi odnáším malou šedou krabičku, ve které najdeme kromě počítače také USB-C nabíjecí kabel, základní návod na instalaci, poutko na ruku a celou sadu držáků na kolo. Garmin Edge můžete připevnit na představec i řídítka všech běžných rozměrů, jen pokud máte hranatý kokpit z karbonu, musíte si pomoci dokoupeným příslušenstvím.
Co rozhodně potěší, je přiložený voucher na mapy Topo Czech V5 PRO, které mají vynikající podrobnost a obsahují desítky tisíc kilometrů turistických i cyklistických tras.

Použité materiály jsem chválil již v minulé recenzi navigace, plasty i způsob uchycení jsou naprosto spolehlivé a nevyvolávají žádné obavy z toho, že bych počítač cestou ztratil ani při divočejším sjezdu.
Přístroj samotný připomíná menší ale pocitově dost robustní mobil, většinu jeho váhy tvoří baterie, která má podle výrobce životnost až 20 hodin. Při mém testu jsem se k tomuto údaji běžně dostával, přístroj bez problému zvládne tři „celodenní“ vyjížďky a v případě nouze mu lze pomoci powerbankou, kterou s sebou beztak vozím. Nabíjení zcela vybitého přístroje trvá i v karavanu kolem čtyř hodin.


Po zapnutí vás čeká velmi jasný barevný displej s překvapivě jemným rozlišením. Je samozřejmě dotykový a velmi dobře reaguje na vaše gesta, což je za jízdy dost důležité i kvůli bezpečnosti. Odezva systému je rychlá, jen výjimečně jsem se při používání setkal se zamrznutím počítače. To jsou ale věci, které již řeší aktualizace softwaru. Velmi dobře musím hodnotit i rychlost pohybu v mapě, detekci GPS signálu či výpočet trasy. Je vidět, že Garmin dal do modelu 1050 moderní výkonný hardware. To ale vzhledem k ceně očekávám.


Garmin se dá ovládat i třemi fyzickými tlačítky, jedno slouží k zapnutí či probuzení ze spánku, další pak k rychlému spuštění aktivity a zadávání okruhů. Kladou poměrně velký odpor.
Zvonek, navigace, platební karta i alarm na kolo
Výčet funkcí Garmin Edge by mohl být téměř nekonečný a další obzory se vám otevřou po spárování přístroje s telefonem či stažení tréninkových plánů, kdy se z počítače stane i váš osobní trenér.

Základem ale stále je cyklopočítač. Vyberete si aktivitu – máte jich na výběr mnoho, třeba horské, silniční nebo elektrokolo, cykloturistiku nebo gravel. Garmin rychle chytí GPS signál a ukazuje vám všechny potřebné informace o jízdě, statistiky, mapu či kompas. Všechny vyjížďky se ukládají do cloudu Garminu, do kterého máte přístup i z mobilního telefonu, takže si o svých aktivitách či fyzické kondici můžete vést podrobný přehled.
Silnou stránkou modelu Edge 1050 je hlasová navigace. Díky podrobným turistickým mapám se můžete nechat vést k zadanému cíli nebo bodu zájmu, navigace má hlasové pokyny, jasné informace na displeji a dobře rozlišuje i mezi asfaltovou či nezpevněnou cestou. Při plánování trasy si můžete zvolit řadu parametrů nebo si trasu naplánovat na počítači a do Garminu ji přenést. Už z výroby jsou v Edge nainstalovány mapy celé Evropy, dokonce i Afriky či Austrálie, dají se do něj stahovat i další. Hlavně české mapy Topo Czech jsou neskutečně podrobné a navigování je velmi spolehlivé.


Já mám u takových to zařízení rád k praktické vychytávky, jen tak pro radost – a ani tady Garmin Edge 1050 nezklamal. Velmi vtipný a zároveň funkční je elektronický zvonek, který má své tlačítko na displeji a je opravdu hlasitý.
Protože s sebou nerad nosím hotovost, je velmi užitečná i funkce Gamin Pay, tedy platební karta. S počítačem tak zaplatíte útratu při zastávkách nebo třeba vlak na cestu domů.
Užitečná je také funkce zámku na kolo, kdy Garmin pomocí vestavěného gyroskopu rozpozná pohyb a začne houkat, pokud vám na kolo sahá ten, kdo nemá.
Při spárování s telefonem vám Garmin ukáže také počasí na trase, tréninkový kalendář nebo hovory a zprávy z telefonu. Nechybí samozřejmě kompas, doba do západu slunce a další praktické informace.
Nekonečné možnosti pro aktivní cyklisty
Pokud jste sportovec, nabízí Garmin nepřeberné možnosti měření a statistik, vše funguje ještě lépe po připojení snímačů jako hrudní pás pro měření srdečního tepu či snímače rychlosti jízdy, kadence šlapání nebo wattmetru. S těmito doplňky pak už získáte profesionální data pro vaše tréninky a ve spojení s hodinkami Garmin také údaje o stavu těla, potřebné regeneraci a mnoho dalších údajů.
Pokud rádi jezdíte v partě nebo se poměřujete s ostatními, umí počítač organizovat i hromadné vyjížďky nebo srovnávání údajů s lidmi ve vaší komunitě.
SPECIÁLNÍ AKCE!
Hrudní pás HRM Pro Plus v hodnotě 2 990 Kč k cyklopočítači GARMIN EDGE 1050 ZDARMA
https://www.garmin-brno.cz/zbozi/garmin-edge-1050-darek
Baví vás moderní vychytávky? Neváhejte
Garmin Edge 1050 patří bezesporu k naprosté špičku v cyklistických počítačích. Aktivní jezdci a sportovci již ekosystém Garminu pravděpodobně znají a Edge je pro ně zajímavým rozšířením možností mobilu a chytrých hodinek. Počítač je odolný, má pevné uchycení, vynikající displej, dobrou výdrž baterie a velmi rychlou odezvu.
Ukazuje se, že i s jasným LCD displejem a podrobnou grafikou již není problém dosáhnout doslova celodenní výdrže. Úsporné transreflexní displeje jsou tedy potřeba čím dál méně, ačkoli se solárním dobíjením starších modelů se někteří uživatelé loučí jen těžko. Podobnou situaci ale Garmin řešil i u hodinek Fénix a u většiny uživatelů jednoznačně vyhrála kvalita zobrazení moderního LCD displeje.
Podrobné turistické mapy celé Evropy přijdou na cestách karavanem vhod a usnadní výlety v neznámém terénu, velmi potěší statistika a přehledy tras i řada praktických funkcí.

Pro uživatele je důležitá také podpora ze strany výrobce ohledně aktualizací map i softwaru, kterými se daří odstraňovat i případné chyby. Musím ale přiznat, že jsem jich při používání zaregistroval minimum.
Nejvíce zmiňovaným negativem Garmin Edge 1050 je jeho cena, která činí v současnosti 18 490 Kč. Ve svém segmentu to ale není žádný výstřelek, uživatel v této ceně navíc dostane nejmodernější kus hardwaru i s kvalitními mapami a dlouhou podporou. Zajímavý pak je cenově zvýhodněný balíček za 20 490 Kč, který obsahuje navíc hrudní pás, snímač rychlosti a snímač kadence.
Cyklopočítač najdete ke koupit například ve speciálce Garmin Brno, můžu doporučit také jejich zajímavý členský klub, který zdaleka nekončí jen na slevách, ale zahrnuje také odborné poradenství, přednostní servis, přednostní přístup k novinkám a další zajímavé výhody.
Základní informace GARMIN EDGE 1050:
- Rozměry 60 x 118 x 16 mm, hmotnost 161 g, vodotěsnost IPX7, dotykový LCD displej 480 x 800 bodů, uhlopříčka 3,5“, integrovaný reproduktor, životnost baterie 20 hodin (až 60 hodin v úsporném režimu).
- Paměť 64 GB, záznam pro 100 tras a 200 hodin historie
- Snímače: GPS, Glonass, Galileo, výškoměr, barometr, gyroskop, akcelerometr, magnetometr
- Připojení: Bluetooth, Wi-Fi, ANT+
- Cena: 18 490 Kč (AKCE – hrudní pás HMR Pro Plus v hodnotě 2 990 Kč nyní k cyklopočítačí ZDARMA)
Výhody:
+ odolné zpracování a uchycení
+ jasný a jemný displej i na přímém slunci
+ dobrá výdrž baterie
+ obrovská nabídka funkcí
+ funkční hlasová navigace
+ kvalitní mapy
+ množství praktických funkcí
+ pokročilé tréninkové funkce pro aktivní sportovce
Nevýhody:
– tužší chod tlačítek
– složitější na seznámení
Do testu zapůjčila specializovaná prodejna Garmin Brno.
Text a foto: Jan Bordovský