Cestovatelský festival Overland si v komunitě cestovatelů hned při svém prvním ročníku vybudoval skvělou pověst. Druhé setkání v kempu v Rájeckých Teplicích tak navštívilo už více než tři sta lidí.
Text a foto: Jan Bordovský
Příjemní lidé s podobným pohledem na svět a spojení stejným koníčkem – to byla hlavní přísada skvělé atmosféry letos již výrazně většího srazu Overland. Nadšenci s obytnými dodávkami, terénními vozy, veterány, obyčejnými osobními auty i na motorkách, všichni s velkou zálibou v poznávání světa, tedy především jeho méně obydlených a probádaných končin. Výpravy, při kterých platí pořekadlo, že cesta je cílem. Výpravy, kdy není nutné dojet zpátky, ale dostat se tam – nebo alespoň co nejdál. A často také co nejlevněji.
To vše dává dohromady neuvěřitelně zajímavou, různorodou, a přitom velmi kompaktní, podobnou a přátelskou sestavu lidí, kteří se kolem Zuzky a Martina Remišových, zakladatelů a pořadatelů festivalu Overland schází.
Přírodní kemp v Rájeckých Teplicích se v půlce května stal na prodloužený víkend základnou pro nejrůznější cestovatelské expedice. Setkat jste se zde mohli například se skupinami Bronco namiesto hotela, LADA Svetom, Vista Travellers, Cruising Nomads, Škoda 100 na cestách, Aviou Amerikou, Na Jawách cez Pamír a mnoha dalšími.
O zábavu návštěvníků se postaral skvěle vymyšlený program – v pátek i sobotu se ve večerních hodinách na pódiu střídaly prezentace ze zajímavých cest, ve dne pak neúnavný a inteligentně vtipný Majo Grofčík, alias Junior, pořádal a moderoval celou řadu dobrovolných soutěží s cestovatelskou a automobilovou tematikou, přičemž hned zrána překvapil mnoho účastníků první soutěží o největší množství alkoholu v krvi. Originální téma pomohlo hned od ranních hodin vykouzlit dobrou náladu, která se udržela po celý zbytek festivalu.
Ostatní soutěže v originalitě o nic nezaostávaly – hod automobilovým kolem na cíl, měření emisí vozidel pomocí vlastního obličeje, soutěž, jak nejrychleji pomocí drátu a provázku ukrást žigulíka či favorita nebo výměna kola na čas, avšak bez použití zvedáku – všechny byly velmi vtipné a divácky atraktivní.
Stejně jako loni nechyběly ani užitečné a velmi poučné workshopy. Zajímavý byl kurz pro přežití v divočině (mimochodem věděli jste, že oheň se dá rozdělat pomocí dvou tužkových baterek?), kurz první pomoci při autonehodách či přednáška od profesionálního kameramana, jak správně pořizovat a zpracovávat filmové záběry z cest.
Během dne bylo zajištěno i výborné občerstvení, malý kempový bufet pak vytvářel skvělé zázemí pro posezení u táboráku až do časného rána. Zde se dalo načerpat opravdu obrovské množství cestovatelských informací od aktuální ceny benzínu v Mongolsku až po prostupnost indicko-bangladéšské hranice vlastním autem.
Věřím, že naprostá většina účastníků odjížděla se smutkem, jak rychle festival uběhl, ale zároveň se skvělým pocitem, že se za rok na stejném místě setká znovu, se starými známými, novými vozidly a zážitky.
Více informací o festivalu najdete adrese www.overland.sk.