Až tři čtvrtiny zájemců o půjčení obytného vozidla jsou začátečníci, kteří přichází do půjčovny s obavami z celé řady věcí. Patří mezi ně i omezení denního počtu ujetých kilometrů. Limit přitom stanovuje asi 80 % pronajímatelů těchto vozů. Nakonec ale tento limit překročí asi jen tři procenta uživatelů.
Z dat společnosti Campiri, největšího agregátoru obytných vozů k pronájmu v Česku, totiž vyplývá, že průměrný zákazník najede při šestidenním pronájmu jen sto osmdesát kilometrů za den. Denní limity se ale nejčastěji pohybují v rozmezí od tří set do třistapadesáti kilometrů. Vždy se navíc jedná o průměrný denní nájezd, a tak je možné jeden den ujet padesát a druhý den pět set kilometrů. Omezený nájezd se tím pádem stává strašákem jen pomyslným. Limit ujeté vzdálenosti navíc často při zapůjčení vozidla na sedm a více dní odpadá.
„Tím, že si jednotlivé půjčovny nastavují omezené nájezdy, předchází přílišnému opotřebení svých vozů a snižují riziko, že by se na cestách mohlo něco stát. Zároveň se chtějí vyvarovat extrémů. Vím dokonce o případu, kdy si zákazník půjčovny během třídenní zápůjčky odstěhoval v obytném voze celý byt z Francie. Přesto zde není důvod k obavám. Ať už proto, že při delším zapůjčení limity padají, nebo protože z našich dat víme, že limit překročí jen okolo tří procent zákazníků,“ říká CEO Campiri Lukáš Janoušek.
Za překročený limit se platí navíc
Každá půjčovna obytných vozů, která si limit kilometrů nastaví, má svůj vlastní systém. Ten se liší nejen ve způsobu nastavení omezení, ale také v placení penále. Nejrozšířenější je však omezení výše nájezdu na den a zpoplatnění dalších kilometrů přes limit. Poplatek za nadlimitní kilometr se v Česku běžně pohybuje mezi šesti až sedmi korunami a nejčastější mezní hodnota kilometrů bývá okolo tří set na jeden den. Je však třeba si uvědomit, že jde o průměrnou hodnotu. Není tak problém během jednoho dne dojet například do Francie a po zbývající čas dovolené se jen projíždět po okolí.
„Při zapůjčení na více než 7 dní většina půjčoven umožňuje neomezený nájezd a někdy je možné si tuto možnost zvlášť přikoupit. I při nastavení limitu tři sta kilometrů na den to však znamená 2 100 km na 7 dní, přitom z našich dat víme, že průměr na šestidenní zapůjčení činí zhruba 1 000 km. Překročit stanovený limit by tak znamenalo, že by člověk v podstatě strávil dovolenou na silnici. A to by při cestovní rychlosti 110 km/h v případě větších obytných vozů bylo také značně vyčerpávající,“ doplňuje Janoušek.
Ve stovkách i tisících
Za osm měsíců působení na trhu obsloužila platforma Campiri již 600 zákazníků. Nájezdy se pohybovaly od dvou set kilometrů při prodlouženém víkendu v Česku až po jednotky tisíc kilometrů při delších cestách po Evropě. Přesto nastavený limit překročil jen nepatrný počet cestovatelů. „Běžně se stává, že klienti jedou třeba do Francie a první den si odkroutí 600–700 km. V dalších dnech najedou každý den například 50 až 150 km a některý den vůbec nic, protože jsou v kempu. Dohromady jim tak limit za celou dovolenou pohodlně vystačí,“ uzavírá Janoušek.
Zdroj: Tisková zpráva Campiri.cz