Německý institut pro energie a výzkum životního prostředí (ifeu GmbH) udělal rozsáhlou studii pro německou karavaningovou asociaci CIVD, kde se zkoumal vliv cestování s karavanem na životní prostředí ve srovnání leteckými zájezdy a hotelovými pobyty. Dopadlo to pro nás dobře.
Určitá část cestovatelů si začíná uvědomovat, že rychle rostoucí rozvoj cestování a letecké dopravy obzvlášť má významný vliv na životní prostředí. Emise skleníkových plynů produkují nejen letadla, ale také hotely a samozřejmě automobily – včetně těch obytných.
Německé sdružení karavanového průmyslu CIVD si proto zadalo studii, jak na tom karavanisté ve vztahu k životnímu prostředí vlastně jsou.
Studie probíhaly také v letech 2007 a 2013 a přinesly podobné výsledky. Analyzoval se příjezd i návrat z destinace, ubytování, strava i aktivity a pohyb v místě dovolené. V potaz se ale brala také výroby obytných vozidel – materiál, energetická náročnost výroby, servisní úkony i ekologičnost likvidace karavanu po skončení životnosti.
Cesta je méně ekologická, pobyt na místě až 10x šetrnější než hotel
Při modelových situacích vyšel karavaning sice hůře v produkci skleníkových plynů při cestě do destinace a zpět (v porovnání s osobním automobilem), ale při pobytu na STPL nebo v kempu vyšla bilance CO2 až 10x lépe než ubytování v hotelu. Čím kratší cestu tedy s karavanem pojedete a čím déle zůstanete na místě, tím ekologičtější karavaning proti pobytu v hotelu bude.
Podobně vyšlo srovnání týdenní cesty na jih Evropy s karavanem vs. letecky s pobytem v hotelu. I zde se karavan ukázal jako výrazně ekologičtější způsob trávení dovolené.
Emise sníží nižší cestovní rychlost
Cestou, jak ještě snížit emise obytného vozidla (a tím i jeho spotřebu paliva) je například snížení cestovní rychlosti – pokud namísto 120 km/h pojedete 100 km/h, můžete ušetřit až 6 % nákladů za cestu.
Celou zprávu si můžete prostudovat například na tomto odkazu:
https://www.civd.de/wp-content/uploads/2020/09/2020_ifeu_Klimabilanz-von-Reisen-mit-Reisemobilen.pdf