Do Anglie Češi rádi jezdí pracovat i nakupovat, ale na dovolenou pouze výjimečně. A když už, tak do Londýna. Pokud však překonáte dlouhou cestu tam a srovnáte se s řízením vlevo, můžete zde s vlastním autem navštívit velmi zajímavá místa.
Z Prahy se do francouzského Calais, nejčastějšího místa odjezdu do Velké Británie, dostanete za nějakých dvanáct hodin, při kterých urazíte asi jedenáct set kilometrů. Eurotunel do britského Doveru stojí kolem sto padesáti eur (2 dospělí + dodávka) a jede asi půl hodiny, lodí se lze dostat na cenu kolem stovky eur, platba pak trvá jednu a půl až dvě hodiny. Stručně řečeno, když ráno vyjedete, večer můžete nocovat již na ostrovech.
Z Doveru do Dorsetu v jižní Anglii, kde naši cestu začneme, je to ještě dalších tři sta kilometrů. Ty už vám ale budou utíkat rychle.
O zajímavých místech v tomto regionu jsme si povídali s Pavla Pekem z firmy www.opravy-karavanu.cz, který v Anglii v obytné dodávce žil celkem šest let, během nichž pracoval jako opravář obytných vozidel a nasbíral tu řadu zkušeností. Věříme, že vás jeho tipy utvrdí v tom, že i Anglie má turistům co nabídnout.
Velký festival páry
Když se před vámi objeví obrovské naleštěné ocelové monstrum, dokonale zpracované, naolejované a běžící v pravidelném rytmu doprovázeném vyfukováním horké páry a kouře, musí vám přeběhnout mráz po zádech. A teď si přestavte, že stojíte na poli, kde jsou jich kolem vás stovky!
Vítejte na Great Dorset Steam Fair – největší přehlídce parních strojů na světě. Ne nadarmo se této akci říká také „Výstava národního dědictví“. Pětidenní akce se koná vždy v srpnu, a to nepřetržitě od roku 1969. Podívat se sem jezdí okolo dvou set tisíc návštěvníků a počet exponátů dosahuje neuvěřitelných dvou tisíc.
K vidění jsou parní traktory, válce, motory, zemědělská technika, automobily a nákladní vozidla, parní lodě, obrovské lokomotivy či parou poháněné varhany. Stroje zde předvádí činnosti, ke kterým byly vyrobeny – konají se soutěže v orbě, řezání dřeva, válcování i převážení velkých nákladů. Mezi řadami vozidel pobíhají umounění a zpocení hrdí majitelé a doplňují do nich vodu a uhlí z pravidelně projíždějícího zásobování, neboť parní stroje za celou dobu nevychladnou, a to ani v noci. Některé exponáty sem přijíždí z celého světa a ještě pár dní po skončení festivalu je můžete potkat rozžhavené a kouřící, jedoucí po silnici na podvalníku domů.
Na okolních polích se rozkládá obrovské karavanové městečko s pěti tisíci karavany pro účinkující i návštěvníky a přijet se můžete i vy. Příští ročník se ve vesničce Tarrant Hinton koná od 31. srpna do 4. září, všechny informace najdete na www.gdsf.co.uk.
Jen necelou hodinu jízdy odsud můžete navštívit legendární Stonehenge, tajemnou kamennou svatyni starou až pět tisíc let. V její blízkosti jsou činěny stále nové a nové objevy, avšak pravý původ ani význam stavby dodnes není přesně znám.
Patnáct kilometrů zpět na jih se ocitnete v městě Salisbury, které je známé především díky své katedrále z roku 1221, jež je s věží o výšce 123 metrů jednou z nejvyšších ve Velké Británii a představuje mistrovskou ukázku ranně anglické architektury. Velmi zajímavé je i blízké původní staré město Old Sarum či trhy, které se pořádají pravidelně dvakrát týdně od roku 1227 až dodnes.
Project Eden – futuristická rostlinná databanka místo dolu
Necelých tři sta kilometrů západně, již v hrabství Cornwall, můžete najít krásný příklad využití bývalého povrchového dolu – tzv. Eden Project. Obrovské venkovní zahrady a speciální kopule z plastových buněk napodobují různé typy prostředí, v nichž rostou tisíce druhů rostlin z celého světa. Hlavním úkolem veřejně přístupné rostlinné databanky je učit člověka vzájemnému vztahu lidí a rostlin. Úchvatná futuristická scenérie a příjemná procházka určitě stojí za zajížďku.
Zpět v Salisbury, jen pár kilometrů jižně, najdete New Forest National Park – jednu z největších ukázek původní zemědělsky nevyužívané jihoanglické krajiny. Lesnaté nížiny obývá velké množství vzácných živočichů, ptactva a divoké zvěře, včetně jelenů, divokých poníků, oslů a volného dobytka. V oblasti je množství turistických i cyklistických tras a dá se tu dobře najít místo na přenocování na divoko. V hustě obydlené Anglii je to balzám na duši.
Cestou na východ můžete odbočit do přístavního města Southampton, které má minulost spojenou zejména s významnými loděmi – třeba Titanikem, jenž odsud vyplouval na svou osudovou plavbu, stejně jako lodě s prvními osadníky do Ameriky nebo vojáci při Dni D do Normandie. Ve městě je těmto událostem postaveno několik pomníků, navštívit můžete přístavní molo i muzeum námořnictví se zajímavou expozicí.
Blízké město Portsmouth je o něco menší, ale o to více zajímavé. Jeho hlavní tepnou je rovněž historicky významný přístav s hlavní základnou britského královského loďstva. Proto je i většina zdejších pamětihodností spojena s námořnictvím – turisty oblíbené jsou například nedávno zrenovované historické loděnice, muzeum Dne D či loď HMS Victory, nejstarší válečná loď světa, která byla spuštěna na vodu v roce 1765 a od té doby je stále oficiálně v činné službě. Zúčastnila se americké války za nezávislost i bitvy u Trafalgaru, dnes je plně zrekonstruována a slouží jako muzeum.
Zajímavou dominantou nábřeží je věž Spinnaker tower, z jejíž 170metrové výšky je vidět až 37 kilometrů daleko a na vyhlídce se stojí na největší skleněné podlaze v Evropě.
Vznášedlem na Isle of Wight
Z Portsmouthu se můžete vydat na zajímavý výlet vznášedlem na ostrov Isle of Wight. Cesta netypickým dopravním prostředkem je opravdovým zážitkem, navíc cena jízdenky obsahuje i autobusovou jízdenku po ostrově. Ten je oblíbený díky krásné přírodě i prázdninovým letoviskům – již od viktoriánských dob zde má letní sídlo i královská rodina. Velká část zdejší přírody je mimořádně chráněná, ostrov je bohatým nalezištěm dinosaurů, a pokud zde budete, určitě se zajeďte podívat na divoké útesy se slavnými „jehlami“ Needles, špičatými skalami trčícími z moře.
Cestou po jižním pobřeží dále na východ se zastavte určitě i v Brightonu, jedním z nejznámějších britských letovisek. Jeho sláva začala díky zdejší léčbě pacientů mořskou vodou, od té doby tu vyrostl velký lázeňský komplex, ale také řada hotelů a turistických atrakcí včetně velkých mol a restauracemi a zábavními parky. Z Brightonu můžete na lodi vyjet pozorovat velké křídové útesy Sedm sester, které jsou podobné těm známějším v Doveru.
Na trase zpět do Doveru projedete ještě množstvím dalších zajímavých míst, kde se přesvědčíte, že Anglie má spoustu skrytých turisticky poutavých míst. Jejich objevování si něcháme někdy na příště.
Text: Jan Bordovský, Foto: Pavel Pek