HIPPIE TRAIL – Overland znaly už naše babičky. Autobusy jezdily i do Indie

-

Cesta je cíl. I tak by se dalo charakterizovat slovo „overland“, dnes často používané v komunitě cestovatelů.  Znamená nejen dlouhou cestu absolvovanou po souši, ale také styl cestování s co nejnižšími náklady, kdy jeho hlavním smyslem není někam dojet, ale být prostě na cestě.

Indiaman, nejdelší autobusová linka na světě z Londýna do Kalkaty v roce 1957

Popularitu takovému stylu cestování dali v 50. letech beatnici v čele s Jackem Kerouacem, který se stal díky slavnému románu Na cestě jejich symbolem. Zatímco však beatnici byli jen okrajovým hnutím v USA, hippies, kteří z beatnické generace a literatury vzešli v 60. letech se stali již masovým hnutím s velkou základnou i v západní Evropě, především Velké Británii, Francii či Západním Německu.

A protože jedním ze znaků hippies byla náklonnost k východním náboženstvím a filozofii, nedaly na sebe dlouhé sebepoznávací cesty na východ dlouho čekat.

Interiér obytných dálkových autobusů pro cesty do Asie

Z Londýna do Indie autobusem

Asi byste ale nečekali, že jedním z nejjednodušších způsobů, jak vyrazit do Indie či Nepálu, byla pravidelná autobusová linka z Londýna. Ta první pod názvem „Indiaman“ vyrazila z Londýna do indické Kalkaty už v roce 1957.

Jedna jízda tam a zpět měřila 32 000 kilometrů a trvala necelých pět měsíců. Cestující ale mohli zažít spoustu vzrušujících chvil, od podkládání kol fošnami v písku íránské pouště až po děsivou jízdu nad útesy kolem hory Ararat.

Vysloužilý autobus značky AEC Regal III z roku 1948 tuto trasu absolvoval celkem čtyřikrát, při každé cestě uvezl až  24 pasažérů se zavazadly a cestou se spalo v různých hotelech, ale i kempovalo venku. Zpáteční jízdenka přitom nebyla nijak drahá – Brity by dnes stála v přepočtu necelých 130 000 korun, tedy asi dva průměrné platy.

Autobusový overland zažívá boom v 70. letech

Díky velkému zájmu o tyto cesty vzniklo v následujících letech více jak třicet přepravních společností, provozujících své autobusy na trase Velká Británie – Indie.

Nechyběly zde ani legendární double-deckery, které sice jezdili rychlostí jen 50 km/h a cesta tak trvala více než 20 dní jedním směrem, mohly ale nabídnout opravdový overland zážitek – na palubě byla skládací lůžka, kuchyňka s tekoucí vodou, čtenářský salón, jídelna, topení, a dokonce i kazetový přehrávač pro zlepšení nálady, když cesta moc neubíhala.

Cestující, kteří nikam nespěchali, si dokonce mohli vybrat prodlouženou verzi „Marco Polo“, která vedla přes turisticky zajímavá místa a trvala 72 dní. Povětšinou ale autobusy vozily do Indie natěšené a zvědavé turisty a z Indie naopak ekonomické migranty, kteří ve Velké Británii hledali lepší život.

Hippie Trail jako místo setkání hippie poutníků

Pozemská cesta z Evropy do Asie měla více variant. Novodobí poutníci vycházeli například z Londýna, Paříže, Berlína či Amsterdamu, aby se většina z nich setkala v Istanbulu, což byl jeden z hlavních uzlů trasy. Tam se cesta dělila – hlavní trasa vedla severním Tureckem přes Teherán, Kandahár, Kábul a pakistánský Láhaur na hranici s Indií. Oblíbená byla ale i alternativní jižní cesta přes Sýrii, Jordánsko, Irák a Írán.

Hippies v Kábulu

Cílem Hippie Trail byly nejrůznější indická města, svůj nejzazší konec ale měla v nepálském Káthmándú. Dál už to po zemi nešlo, protože hranice s Barmou a Tibetem byly v té době pro turisty neproniknutelné. Letecky nebo lodí se však dalo pokračovat například do Thajska.

Freak Street, oblíbená ulice evropských hippie cestovatelů v Káthmándů

Mnohá města na trase se cestovatelům přizpůsobila, vznikaly zde hippie tržiště a obchody, levné ubytovny, bary či restaurace, stejně jako nabídka levné přepravy formou sdílených taxíků a soukromých autobusů. Hippies se setkávali na oblíbených uzlových bodech, kde obohacovali tamější kulturu, předávali si zážitky a zkušenosti a hledali společníky na další cestu. Záběry bezstarostných hippíků v íránských či afghánských městech jsou dnes téměř neuvěřitelné.

Politika a války přinesly úpadek

Pak ale přišla 70. léta, svět se začal opět měnit a pro hippie trail to znamenalo úpadek. Změny politických režimů, války či náboženské konflikty způsobily, že z dříve pohostinných a bezpečných zemí se staly nedostupné destinace s nestabilním vývojem.

Cesta přes Írán se zkomplikovala v roce 1979 kvůli Íránské islámské revoluci, Afghánistán se stal nebezpečným kvůli vpádu sovětských vojsk a neklid zavládl také v Kašmíru na indicko-pákistánské hranici. Podmínky pro cestovatele byly čím dál těžší a turisté ze Západu přestali být vítáni. Část poutníků se přesunula do jiných destinací – na velké oblibě získalo například Maroko a město Essaouira, v té době popularizované Jimi Hendrixem. Hippie trail jako masový kulturní symbol jedné éry nenávratně zanikla.

Dnes je původní trasa sice komplikovaně, ale přesto turisticky průjezdná, řada regionů však je politicky nestabilních a cesta přes Irák, Afghánistán či Pákistán představuje pro nezkušené turisty bezpečnostní riziko.

Text: Jan Bordovský
Foto: archiv redakce

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Tatra kolem světa 2 dojela. V Tádžikistánu se zřítila ze svahu, část posádky je...

Expedice Tatra kolem světa 2 ukončila svou cestu vážnou nehodou. V Tádžikistánu se vůz ztřítil z horské silnice a několikrát se převrátil. Pět osob...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...