První zimní kalamitu máme už letos za sebou, a mnozí si tak mohli – často vůbec poprvé – vyzkoušet jízdu s obytným autem na sněhu. Větší zimní výjezdy a pobyt na horách však hodně karavanistů plánuje teprve po Vánocích. Pojďte si proto osvěžit některé hlavní zásady bezpečné jízdy.
Nabídka zimních aktivit se neustále rozšiřuje, možnosti celoročního kempování přibývají také a obytná auta zvládají zimní provoz čím dál lépe. Pokud tedy máte zimu rádi, důvodů, proč svůj obytňák na půl roku odložit, ubývá.
Zimní karavaning je proto v celé Evropě čím dál oblíbenější. Přeci jen kempování v zasněžené krajině přináší originální zážitky. Abyste však cestování po zasněžených silnicích zvládli bezpečně, je důležité mít na paměti několik základních pravidel:
1. První zima v novém autě? Seznamte se s ním nanečisto
Obytný automobil se na sněhu chová jinak než osobní auto. Nespoléhejte na to, že řídíte „celý život“ a nový vůz si vyzkoušejte – jak na sněhu reagují brzdy, jak snadno jde do smyku, jak se při odbočování chová zadní převis, jak reagují bezpečnostní asistenti, do jakého stoupání se zvládnete rozjet. Také naložení vozu zásadně změní jeho chování proti prázdnému stavu.
Než vyrazíte do hor, zkuste si najít neodrhnuté parkoviště a trochu si s autem „zablbněte“. Když budete mít auto „v ruce“, pojede se vám lépe.
2. Věnujte čas přípravě vozu
Před odjezdem si v nástavbě předem zatopte. Vůz bude útulnější, vše zmrzlé povolí a lépe se vám také budou škrábat okna. Navíc v lehkém oblečení se řídí mnohem pohodlněji než v zimní bundě. Dejte si několik minut náskok a v klidu si také dolijte ostřikovače či omeťte střechu. Pokud jste doma připojeni k 230 V, můžete k temperování nástavby použít i přenosné elektrické teplovzdušné topení a spínací hodiny. Dbejte ale na bezpečnostní zásady.
3. Vybírejte trasu podle sjízdnosti
V létě si můžete trasu vybrat podle nálady – zda se chcete kochat hezkou krajinou, nebo do cíle dojet rychle. V zimě se ale řiďte zejména informacemi o sjízdnosti. Pokud zrovna neplatí kalamitní stav, bývají obvykle dobře udržované vedle hlavních tahů například i místní silnice, po kterých jezdí autobusové linky.
Informace o dopravní situaci v celé ČR poskytuje například stránka Dopravníinfo.cz
TIP DO TELEFONU:
Skvěle hodnocenou a naší redakcí používanou aplikaci „Dopravní situace“ s informacemi o sjízdnosti silnic si můžete stáhnout pro svůj iPhone nebo Android.
4. Správná práce s pedály
Abyste měli cit v chodidlech a mohli jemněji ovládat pedály vozu, používejte na řízení lehké sportovní boty s tenkou podrážkou. Pedály i boty se snažte mít vždy suché, protože mokré pedály velice kloužou – pomůže i dočasný kobereček či starý ručník pod nohama.
Při jízdě se vyhněte prudkému sešlapávání pedálů – citlivě přidávejte plyn při rozjezdu a s citem také brzděte. Lehká noha vám pomůže bezpečně zvládnout mnoho krizových situací.
5. Poznejte vaše elektronické asistenty i jak je vypínat
Moderní vozy jsou vybaveny celou řadou pasivních i aktivních elektronických jízdních asistentů, které předchází krizovým situacím a zvyšují stabilitu a ovladatelnost vozu v nebezpečných okamžicích.
Projděte si manuál k vozu a zapamatujte si, jakými asistenty je konkrétně vaše vozidlo vybaveno a co od nich můžete očekávat.
Například protiprokluzový systém ASR lze u většiny vozidel dočasně vypnout tlačítkem na palubní desce. Zatímco při rozjezdech je to velmi užitečný pomocník, při „vyhoupávání“ zapadlého vozidla vám bude bránit. Na zasněžených silnicích je také dobré vypnout asistent udržování jízdního pruhu.
6. Nevozte na střeše sněhovou čepici
I když je obytné auto vysoké a sníh se z jeho střechy špatně odstraňuje, jízda s velkou vrstvou sněhu je nebezpečná. Jakmile se totiž střecha ohřeje a vrstva sněhu se uvolní, při brzdění ji budete mít okamžitě na předním skle. V zatáčce pak může ohrozit protijedoucí vozidla.
Policie vám za takto neočištěné auto může udělit pokutu až dva tisíce korun. A pokud byste kvůli sněhu na okně způsobili nehodu, připravte se i na komplikace při pojistném plnění.
Střechu ale čistěte s velkou opatrností, abyste si nářadím nepoškodili okna, solární panely či jiné střešní instalace.
7. Mějte náhradní žárovky
Nějakou krabičku náhradních žárovek a pojistek určitě v autě máte. Ale víte kde? A kdy jste ji naposledy použili? V zimě je brzy tma a funkční světla jsou pro bezpečnou jízdu naprosto klíčová. Zkontrolujte si, zda máte od všech hlavních žárovek rezervní (brzda, směrovky, přední světlomety) a také, zda víte, jak je na silnici vyměnit.
PSALI JSME: Nově můžete použít také homologované LED žárovky H7.
8. Naučte se nasazovat řetězy
Sněhové řetězy mnoho karavanistů vozí s sebou celoročně, protože se často hodí i v blátě nebo na mokré trávě při kempování v přírodě. I když to zní jako klišé, vždy si jejich nasazování vyzkoušejte dopředu a každý rok si znovu ověřte, že víte jak na to. Vyplatí se zainvestovat do kvalitnějších typů se snazším nasazováním, samoutahovacích, nebo takových, na které se nemusí najíždět. Osobně používám samonapínací řetězy Pewag Servo.
Pokud řetězy budete potřebovat, budete rádi za každou ušetřenou vteřinu, kdy nemusíte se zmrzlýma rukama klečet vedle auta.
9. Myslete na svou hmotnost
Obytné auto nabalené na zimní výlet jen málokdy váží méně než tři tuny. Dost často se s hmotností pohybujeme spíše kolem hranice 3,5 t a větší modely ještě daleko více. Myslete tedy na to, že v případě problémů vás ne každý kolemjedoucí vůz bude schopen vytáhnout.
V garáži vozím celoročně vyprošťovací plastové podložky pod kola a skládací vojenskou lopatku, na hory je dobré se vybavit také kvalitním vyprošťovacím lanem. Levné tažné lano z povinné výbavy u zapadlého vozu velkou službu neudělá.
10. Osvěžte si práci s rezervou
Defekty se obytným vozům nevyhýbají ani v zimě, jen jsou ještě méně příjemné. Před zimou si vyzkoušejte, jak se u vašeho typu vozu dostanete k rezervnímu kolu, zda celý systém funguje jak má, a kde máte uloženo všechno potřebné nářadí. Rychleji a v klidu pak vyřešíte tuto případnou nepříjemnost na cestě, která se ráda stává v tom nejhorším místě a počasí.
PSALI JSME: Jak spustit rezervu u vozu Fiat Ducato a spol.
Máte nějaký další tip, bez čeho se v zimě neobejdete? Napište nám! Šťastnou cestu!
Text: Jan Bordovský, Foto: archiv redakce