Izraelská společnost Watergen dodává po celém světě různě velká zařízení pro výrobu pitné vody ze vzdušné vlhkosti. Zajímavá technologie, která v suchem postižených oblastech umí produkovat až 6 000 litrů vody denně, je nyní dostupná i pro obytná vozidla a kemping.
Jednotka Watergen On Board je velikostně určena pro použití na cestách – její montáž je ideální na dodávkách, autobusech, kamionech nebo také jachtách. Nás ale zajímají hlavně obytné automobily. Menší verzi s názvem Mobile box pak s sebou můžete brát téměř kamkoli.
Jak to celé funguje
Jednotka On Board se skládá ze dvou částí – jedna, podobná střešní klimatizaci, se montuje na střechu vozidla. Vzduch se přes filtr nasává do tepelného výměníku, kde kondenzuje voda. Ta pak putuje dovnitř vozidla, kde probíhá filtrace a UV sterilizace vody – vyčištěná se ukládá do nádrže, odkud je možné ji kohoutkem čepovat.
Zařízení je schopno získávat vodu při teplotě vzduchu od 15 do 40 °C a vzdušné vlhkosti od 20 %. Pro svůj provoz potřebuje napětí 12 V, ale spotřeba je vysokých 480 W (tzn. 40 A). Hodí se tak jen pro výkonné elektrické sestavy, provoz za jízdy nebo při externí přípojce elektřiny.
Zatímco modely s menším výkonem výrobce dodává i se solárními panely, které provoz utáhnou (například domácí model Genny s produkcí 30 litrů denně), výkonnější On Board zřejmě najde větší uplatnění až s dalším rozvojem lithiových baterií v obytných vozidlech.
Výsledná voda splňuje přísné hygienické normy a mezinárodní standardy pro pitnou vodu.
Kde najde uplatnění?
Osobně si dovedu představit dva modelové příklady, kdy použití generátoru vody dává smysl:
- Dodávka, ve které nechci řešit vodní rozvody a nádrž. Z jakéhokoli důvodu – riziko zamrznutí, nutnost pravidelně čistit, nepravidelné využití vozidla apod. Zde by mohl posloužit i přenosný model Mobile box.
- Obytné auto určené na dlouhé cesty, na expedice do zemí, kde předpokládám problém s tankováním čisté vody, do odlehlých suchých oblastí, nebo také pro auto, které slouží k dlouhodobému životu na cestách. Watergen může sloužit jako záloha v případě, že není pitná voda k dispozici.
Přenosný Mobile Box
Zajímavá je také přenosná verze Mobile Box, která má velikost elektrické centrály a s 15 kg hmotnosti dokáže generovat až dvacet litrů vody denně. Opět je ale závislá na vydatném zdroji energie – spotřebuje za běhu asi 29 A (380 W). Výrobce ji ale prezentuje také v nasazení na stavbě či v kempu, kde není problém s elektrickým připojením. Na těchto místech je ale v našich podmínkách zároveň málokdy nouze o vodu, takže zde bude vhodný účel dost individuální.
Větší přístroje od tohoto výrobce produkují pitnou vodu například v indiánských rezervacích v USA nebo některých afrických zemích zasažených suchem.
Kolik to stojí?
Model On Board pro obytná vozidla i přenosný model Mobile box jsou čerstvé novinky a do běžného prodeje by se měly dostat na jaře 2022, a to nejdříve v USA a tamější síti prodejen s vybavením pro kemping. Další trhy, stejně jako ceny, budou teprve zveřejněny. S ohledem na ceny již existujících domácích a komerčních zařízení od tohoto výrobce tipuji cenu mobilních zařízení okolo sedmdesáti tisíc korun.
Jde to i bez elektřiny
Watergen se skvěle uplatňuje v aplikacích, kde není problém s přívodem elektrické energie. Velká energetická náročnost mobilního zařízení On Board je tak jeho nejslabším článkem, který bude bránit většímu rozšíření mezi obytná vozidla s elektrickou sestavou v běžném evropském standardu.
Dobrou zprávou je, že ve světě již existují – byť zatím spíše jako vědecké a pokusné projekty – zařízení, která umí získávat vodu ze vzduchu i bez elektřiny. Snad se tedy i v tomto odvětví dočkáme dalšího pokroku.
Zařízení od Watergen tak v tuto chvíli můžete brát i jako zajímavý ukazatel trendu, kam může směřovat další vývoj v oblasti karavaningu.
Text: Jan Bordovský, Foto: Watergen